Досліджуючи минуле: методологічне оновлення історіографії в Україні

01.05.2017 | 10:55

ДОСЛІДЖУЮЧИ МИНУЛЕ: МЕТОДОЛОГІЧНЕ ОНОВЛЕННЯ ІСТОРІОГРАФІЇ В УКРАЇНІ
20–21 квітня 2017 року на базі Національного університету «Києво-Могилянська академія» відбулася конференція «Досліджуючи минуле: методологічне оновлення історіографії в Україні». Ініціаторами наукового заходу стали студенти кафедри історії. Ідею вдалося реалізувати завдяки підтримці викладачів Університету, зокрема Центру польських та європейських студій.
Задум організаторів полягав у тому, щоб обговорити різноманіття методологій і наративних стратегій, які використовуються в дослідженнях минулого. Водночас конференція мала на меті об’єднати молодих істориків/історикинь: створити комунікативний майданчик для академічного спілкування та дискусій. Учасники конференції мали змогу побувати на лекції Вадима Арістова «Про стосунки: історик і джерело», а також взяти участь у публічній дискусії «Проблеми історичної освіти в Україні». Конференція пройшла в атмосфері цікавих дискусій.
На конференції працювало одинадцять тематичних секцій. Учасниками чотирьох з них були аспіранти/-ки історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Назарій Лоштин (кафедра давньої історії України та архівознавства) на секції «Історія історичної думки» познайомив присутніх з розвідкою «Лектура з історії та права Речі Посполитої у бібліотеці самбірських єзуїтів». Наталя Вільчинська і Роман Лехнюк (кафедра новітньої історії України імені М. Грушевського) представили дослідження в секції «Соціальна історія». Темами їхніх виступів були, відповідно, «Товариства „Січ” у контексті повсякденних практик: методологічні аспекти» і «Між традицією і викликами модерності: методологічні проблеми дослідження українських консервативних середовищ у Галичині першої чверті ХХ ст.». Мар’яна Байдак (кафедра новітньої історії України імені М. Грушевського) взяла участь у роботі секції «Жіноча історія» з доповіддю «Жінка, війна і повсякдення: деякі методологічні міркування (на прикладі українок Галичини в роки Першої світової війни)». Учасники секції «Дослідження пам’яті» мали нагоду познайомитися з дослідженням Ірини Суховерської (кафедра історії Центральної та Східної Європи) «Образ радянських військовополонених у роки Другої світової війни у дискурсі сучасної російської історіографії та державної політики пам’яті Росії». Модераторами секцій були відомі дослідниці Олена Бетлій, Олександра Гнатюк, Наталя Шліхта, Катерина Кобченко, Катерина Диса.
Мар’яна Байдак
(Львів, 22.IV.2017)