Фотовиставка «Українське село на Східному фронті 1914-1918 рр. у фотографіях хорватських військових»

26.10.2018 | 11:37

У суботу 27 жовтня о 14.00 в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАНУ (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбудеться відкриття фотовиставки «Українське село на Східному фронті 1914-1918 рр. у фотографіях хорватських військових» та презентація диску із цими фото. Публікація та упорядкування професора Загребського університету Євгена Пащенка.
У роки Першої світової війни на Східному фронті, що проходив по українських землях Волині, Галичини і Буковини, у складі війська Австро-Угорщини був значний контингент вояків з Хорватії. Вони називалися домобрани, тобто захисники батьківщини. Хорвати залишили яскравий слід свого перебування серед українського населення. Це – фотографії, зроблені військовими на Східному фронті. Фотоапарат був дуже популярним, його мали представники вищого щаблю, тобто офіцери. Велика кількість таких фото зберігається у Хорватському державному архіві в Загребі. Через сувору цензуру, яка забороняла показувати воєнні об’єкти, жахи війни, фотографії в основному, мали позитивний характер. За змістом можемо умовно розділити їх на три групи: щоденне життя військових, поховання і цвинтарі, спілкування з місцевим населенням. Ці фотографії сьогодні мають велике документальне значення, ілюструючи стан українського села столітньої давності. Крім того, вони свідчать про характер ставлення хорватських військових до українського селянства і навпаки. Треба відзначити, що попри складні, драматичні умови, ці взаємини були, в основному, позитивними і дружніми. Хорвати сприймали українське населення як близьке, споріднене, схоже в історичній долі, мові, звичаях. Вони охоче допомагали селянам, брали участь в їхніх роботах, по-батьківськи ставилися до дітей, ділилися одягом і харчами.