22.10.2018 | 12:15

17–18 жовтня у Кракові відбулася IV міжнародна наукова конференція «У колі родини давніх епох. Ритми життя. Ритми повсякдення». Цьогоріч вона була присвячена темі насильства. Науковці з Польщі, України, Литви, Білорусії, Чехії та Словаччини дискутували про різні форми фізичного та психологічного насильства, які мали місце в родинах або ж відчувалися ними як зовнішній тиск або загроза. Хоча переживання насильства нерідко сприймається людиною як глибоко внутрішнє й тому лише частково відображається в історичних джерелах, усе ж виголошені доповіді (а їх було понад 30) показали, що запропонований дискурс відкриває чимало нових аспектів, які поглиблюють розуміння людини минулого. На конференції також представили доповіді працівники кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Львівського національного університету імені Івана Франка. Мар’ян Мудрий проаналізував, як представлені теми насильства і злочину в сучасній українській історичній дидактиці. Олена Аркуша презентувала дослідження «Родини української інтелігенції в Галичині другої половини ХІХ – початку ХХ століття перед зовнішніми загрозами: суспільний дискурс». Мар’яна Байдак говорила про «мовчазні» досвіди Першої світової війни у Східній Галичині: жінок як жертв та учасниць насильства.
Мирон Капраль (Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського) розповів про прояви насильства в шевському цеху Львова в XVII–XVIII ст. Богдана Петришак (Центральний державний історичний архів України у м. Львові) присвятила дослідження урядникам канцелярій як виконавцям чи жертвам насильства. Як завжди гостинно відчинені двері організаторів конференції – Педагогічного університету імені Комісії національної освіти у Кракові дали змогу зустрітися з колегами і друзями, обговорити плани та мрії. Сердечно дякуємо організаторам конференції пані декану Гуманітарного факультету Божені Попіолек та Марцінові Ґадосі за атмосферний осінній Краків, дискусії та цікаві доповіді.