Етнографія крізь призму професійної культури

Тип: Нормативний

Кафедра: етнології

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
8Немає

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
8Гілевич І. Я.

Опис курсу

Дисципліна “Етнографія крізь призму професійної культури” належить до циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки для студентів четвертого курсу спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) та викладається у VІІІ семестрі (на заочному відділенні – у VІІІ семестрі) в обсязі 4 кредитів за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).

Навчальну дисципліну розроблено таким чином, щоб на основі використання найновіших здобутків етнології та візуальної антропології (нині є одним з провідних напрямів світової гуманітаристики), навчити студентів вмінь та навиків щодо використання візуальних джерел для представлення явищ традиційно-побутової культури, щоб надалі широко самостійно використовувати ці знання та навички у педагогічній діяльності, наукових дослідженнях. Пропонований курс тематично пов’язаний з іншими курсами, що читаються на історичному факультеті («Етнологія України у шкільній історичній освіті», «Загальна етнологія», «Етнографічна мозаїка Галичини», «Українська культура» та ін.). та мистецтвознавчі дисципліни. Залучений пласт творів художньої літератури та візуальних мистецтв висвітлено не лише з позицій історичного джерелознавства, а й використано задля розширення світогляду студентів, формування у них естетичних та гуманістичних орієнтирів. У зв’язку з цим матеріали курсу покликані не лише ознайомити студента з теоретичною основою використання художньої літератури та візуальних джерел для представлення традиційно-побутової культури українців та інших народів, а й тенденціями трансформації відповідних джерел та їхньої ролі у різних сферах життя країн Європи та Північної Америки упродовж ХХ – першої чверті ХХІ ст.

Метою вивчення вибіркової дисципліни “Етнографія крізь призму професійної культури” полягає у тому, щоб на основі найновіших здобутків етнології та візуальної антропології та суміжних дисциплін розширити знання студентів про специфіку представлення традиційної культури українців та інших народів у художній літературі, візуальних джерелах, історію їхнього дослідження. Залучений пласт творів художньої літератури, картин, фото- та кіномистецтва про традиційну культуру народів представлено не лише з позицій історичного джерелознавства, а й використано задля розширення світогляду студентів, формування у них естетичних та гуманістичних орієнтирів.

Основними завданнями вивчення дисципліни “Етнографія крізь призму професійної культури” є ознайомити студентів з:

  • розкрити основні етапи розвитку особливості формування субдисципліни візуальної антропології у північноамериканській, західноєвропейській та українській традиціях;
  • ознайомити студентів із етнографічним пластом у мистецькій спадщині низки провідних та менш відомих українських (в окремих випадках й іноземних) художників та інших митців ХІХ – початку ХХІ ст.;
  • розглянути передумови, характерні риси формування цих зацікавлень крізь призму біографії відомих художників, фотографів, кіномитців;

охарактеризувати науковий потенціал літературних творів, картин та малюнків, фотографій, кінофільмів для сучасної етнології.

Рекомендована література

Основна література:

  1. БорисенкоВ. Малярська спадщина Тараса Шевченка в контексті візуальної антропології // Наукові записки Міжнародної асоціації україністів / [гол. ред. Ганна Скрипник]. Київ, 2013. Вип.  С. 96–100.
  2. Брюховецька Л. І. Найцікавіша історія в Європі. Екранні версії. Київ: Задруга, 2014. 496 с.
  3. Горленко В., Кирчів Р. Історія української етнографії (ХІІ – середина ХІХ ст.). Київ: ПоліграфКонсалтинг, 2005. 400 с.
  4. Дельєж Р. Нариси з історії антропології. Школи. Автори. Теорії. – Київ: Видавничий дім “Києво-Могилянської академії”, 2008. – 287 с.
  5. Скрипник Г. Етнологія (етнографія) // Історія української культури: у 5-ти т. Київ, 2012. Т. 5, кн. 3 : Культура та розвиток науки і технологій в Україні. С. 296–398.

Додаткова література:

  1. Огієвська І. В. Микола Пимоненко: альбом. Київ: Мистецтво, 2013. 128 с.
  2. Глушко М. Історія народної культури українців : навч. посібник. Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2014. 414 с.
  3. Кравченко Ярослав. Гуцульська сецесія Казимира Сіхульського. 2015. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/hutsulska-setsesiya-kazymyra-sihulskoho/
  4. Кульчицька О. Народний одяг західних областей України (зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького): альбом-каталог / [автори вступ. стат. та упорядн. Любов Кость, Надія Ленько]. Львів, 2018. 310 с.
  5. Литовченко А. В. Художник Ю. Ю. Павлович – відомий і невідомий // Праці Центру пам’яткознавства. Зб. наук. праць. Вип. 31. К.: Центр пам’яткознавства Нацiональної академії наук України і УТОПІК, 2017. С. 170–176.
  6. Макарчук С. Етнографічні сюжети в описових творах про намісництва і губернії підросійської України останньої чверти ХVІІІ – першої половини ХІХ століть // Записки Наукового товариства імені Шевченка. Львів, 2010. Т. ССLІХ: Праці Секції етнографії і фольклористики / ред. тому Олег Купчинський. С. 627–638.
  7. Народна, елітарна та масова культура у соціальному дискурсі : монографія / Белінська Л. С., Глушко М. С., Данилиха Н. Р., Шевчук А.В. Львів, 2021. 168 с.
  8. Наулко В. Творча спадщина Домініка П’єра де ля Фліза як джерело історико-етнографічних і краєзнавчих досліджень // Спеціальні історичні дисципліни. 2000. Вип. 5. С. 37–52.
  9. Сілецький Р. Обрядове будівельне деревце на мініатюрі Радзивіллівського літопису // Народознавчі зошити. 2023. № 6. С. 1424–1429.
  10. СкрипникГ. Етнографічні аспекти творчості Тараса Шевченка // Наукові записки Міжнародної асоціації україністів / [гол. ред. Ганна Скрипник]. Київ, 2013. Вип.  С. 17–75.
  11. Україна в типажах народних, краєвидах і архітектурі: художньо-етнографічна спадщина Юрія Павловича. Київ, 2010. 400 с.
  12. Яременко Василь. Українські родинні святощі у спадщині Тараса Шевченка // Українська родина. Родинний і громадський побут / За ред. Л. Орел. К.: Вид-во ім. О. Теліги, 2000. С. 303–320.

Інтернетджерела

http://www.loc.gov/pictures/item/94837677 – Genthe photograph collection (Library of Congress)

https://www.google.com/culturalinstitute – Google Arts and Culture

Силабус:

Завантажити силабус