29 листопада 2024 р. відбувся науковий семінар кафедри історії Центральної та Східної Європи

30.11.2024 | 00:52

29 листопада 2024 р. на історичному факультеті Франкового вишу відбувся науковий семінар кафедри історії Центральної та Східної Європи. Він був присвячений життю і творчості відомого українського історика, Заслуженого професора Львівського Університету, почесного доктора Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (Республіка Польща) Миколі Григоровичу Крикуну (1932 – 2023) , який відійшов у Вічність рівно рік тому. Крім працівників кафедри у семінарі взяли участь викладачі інших кафедр історичного факультету, а також професор Українського католицького університету у Львові Вадим Ададуров.

З доповіддю-презентацією виступив завідувач кафедри проф. Леонід Зашкільняк, який висвітлив основні віхи життя і наукові та педагогічні здобутки Миколи Григоровича за понад 50 років його плідної роботи у Львівському університеті. Життя не балувало майбутнього історика, який народився у рік Голодомору, пройшов важкі випробування зростання і виховання у сиротинцях Житомира та Стрия, будування свого самостійного життя в умовах радянського тоталітаризму і нарешті незалежної України. Свої життєві перипетії він згодом, як справжній історик «літописно» описав у спогадах, які не можуть залишити читача байдужим. Важке дитинство, численні випробування загартували характер юнака, який обрав шлях історика і проклав його через кафедру історії південних і західних слов’ян (нині – кафедра історії Центральної та Східної Європи) Львівського національного університету імені Івана Франка. Тут він пройшов усі щаблі наукового і педагогічного зростання – старшого лаборанта, асистента, доцента, професора, завідувача кафедри. Поза навчальним процесом Микола Григорович найбільше уваги присвятив документальному висвітленню історії українських земель у ХVI – XVIII століттях, зокрема їх соціального  і демографічного розвитку в контексті історії Центрально-Східної Європи. Його видатною заслугою в історіографії стали пошук, нагромадження і археографічне опрацювання незнаних історичних документів до історії регіону, які він розшукував і оприлюднював в численних документальних виданнях. Йому належать також фундаментальні праці з історичної географії, історичної демографії, козацької біографістики, історії Польщі, народів Центрально-Східної Європи. Микола Григорович усе життя був вірний одній з головних засад фаховості історика – ad fontеs. У дослідженнях і публікаціях йому був властива скрупульозна робота з історичними джерелами, прикладом чого може послужити опрацювання і перевидання ним знаної, але малодоступної магістерської дисертації Михайла Грушевського «Барське староство», де текст упорядника перевищує текст знаного історика. Дослідження Миколи Крикуна вирізняються високою точністю і достовірністю, чіткими і вивіреними поясненнями та оцінками, які засвідчують високий рівень фаховості дослідника. Нагромаджений ним документальний матеріал розкриває зовсім незнані або фальсифіковані попередніми дослідниками сторінки історії України в Центрально-Східній Європі. Декілька томів опублікованих ним документів не вичерпують зробленого, багато матеріалів залишились у «шухляді» і чекають нових дослідників. Свій архів М. Крикун заповів Львівському університету, і нині він вже там перебуває. Сучасним і майбутнім дослідникам минулого ще треба буде усвідомити вклад Миколи Крикуна в розвиток української та європейської історіографії в драматичних умовах змагань і становлення Української державності.

В обговоренні доповіді виступили учасники семінару, зокрема доц. Тамара Полещук поділилась спогадами про співпрацю з Миколою Григоровичем на кафедрі історії південних і західних слов’ян, проф. Андрій Заяць дав високу оцінку творчості історика та його ролі у вивченні ранньомодерної історії України. На вагомість новаторських здобутків проф. Миколи Крикуна в розвитку української історіографії професор Українського католицького університету Вадим Ададуров, який підкреслив, що фаховий доробок історика Крикуна недооцінений в сучасній історичній науці, але з часом ми будемо краще розуміти непересічність творчості  цього видатного вченого і дуже скромної людини.

Учасники семінару погодились з думкою, що життєвий і науковий доробок професора Миколи Крикуна вимагає більшої уваги сучасників і є добрим прикладом підготовки майбутніх істориків в Україні. Тому треба заохочувати молодь вивчати доробок Миколи Крикуна, а також користатися з історичних матеріалів, які він нагромадив упродовж тривалого життя і які мають піонерське значення для розуміння минулого України в її європейському контексті.