Про злочин на Вулецьких пагорбах по-новому і в один голос

27.06.2019 | 14:09

01.07.2019 р. (понеділок) о 16.00 год., наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Драгоманова, 5 та 17)

Із нагоди 80-ї річниці вибуху Другої світової війни Осередок “Пам’ять і майбутнє” – Центр історії Депо у Вроцлаві (Centrum Historii Zajezdnia Zajezdnia we Wrocławiu) за співпраці з Вроцлавською Політехнікою та Науковою бібліотекою Львівського національного університету імені Івана Франка видав історичний путівник “Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich” (“Мертві живуть. Через Львів і Вроцлав шляхом злочину на Вулецьких Пагорбах”). Це – перша спільна польсько-українська публікація, що торкається злочину щодо львівської інтелігенції у липні 1941 р.

Убивство львівських професорів (45 осіб – учених та їхніх родичів) стала виразним символом нацистської політики винищення соціальної та інтелектуальної еліти. Цей злочин, на жаль, також став прикладом відсутності засудження і покарання виконавців. Література із цієї тематики є досить ґрунтовна – польські, українські дослідники, а віднедавна й німецькі – намагаються висвітлити цю проблему. І хоч багато вже зроблено – все ще є актуальні питання, на які належить відповісти історикам.

Цей путівник – перша публікація, яка проведе читача слідами жахливого злочину. Ідея путівника виникла понад рік тому у вроцлавському академічному середовищі. Авторка ідеї Камілла Ясінська (Kamilla Kędzia-Jasińska) запросила до співпраці двох українських істориків зі Львівського національного університету імені Івана Франка – Василя Кметя (Василь Кметь) і Степана Білостоцького (Stepan Bilostockyj). Результатом роботи стало видання у 2018 р. буклету, а цьогоріч – книжкове видання. Уперше буклет було опубліковано в ідентичних за змістом і формою версіях українською та польською мовами. До Вашої уваги – книжкове видання польською мовою. Проте у перспективі автори планують видати його українською та англійською мовами.

Автори видання у популярній формі виклали біограми убитих учених та їхніх родичів, показали адреси й локації, де вони жили, відтворили останні години їхнього життя і останню дорогу. У путівнику також описано жахливі деталі страти та ексгумації. В окремому розділі відтворено історію вшанування пам’яті загиблих учених у партнерських містах – Львові та Вроцлаві. Невід’ємною частиною путівника є туристичні карти з пропозицією відповідних маршрутів.

Винятковість видання полягає у тому, що воно стало відображенням співпраці та порозуміння українських і польських дослідників, опертим на наукові та правдиві свідчення, – якщо обидва народи єднає спільна пам’ять про злочин, то і до 80-ї річниці трагічних подій на Вулецьких Пагорбах варто прийти з єдиним наративом, для якого немає кордонів, а є співчуття, порозуміння і застереження для наступних поколінь. “Цим путівником ми прагнемо спільно говорити про злочин та його контексти. Ми прагнемо, щоб він став підставою для формування єдиного наративу щодо жахливого злочину. Нехай відкриє новий простір для міжнародних пошуків, до яких будуть залучені дослідники з України, Польщі, а також Німеччини. Цей шлях довгий і складний, але мета не є недосяжною, бо нас єднає спільна пам′ять”.
Путівник-буклет вже здобув визнання серед істориків, краєзнавців та екскурсоводів, тож книжкове видання значно доповнить та розширить знання про трагедію на Вулецьких Пагорбах, сприятиме подоланню ідеологічних міфів навколо цього злочину, залишених у спадок тоталітарними режимами.