Серія щорічних воркшопів/семінарів “Як міста пам’ятають і як міста забувають”

03.06.2019 | 10:45

Київ, 12-13 вересня 2019: Київ: місто для/без держави

Питання збереження, підтримки, репрезентації чи артикуляції пам’яті (культурної пам’яті) у просторах міста не нове, але його постійно актуалізують нові виклики. Традиція культурної пам’яті і практик комеморації та вшанування пам’яті змінюється. І сьогодні, у цифрову добу, це особливо помітно.
Вочевидь, сьогоднішня ситуація спонукає нас переосмислити ставлення до монументів-пам’ятників як до «універсальних» агентів-носіїв значення, переосмислити «пустку», що утворюється у просторі, коли зникає/ демонтується об’єкт чи «матеріалізований символ», ми мали б переосмислити і роль символів у публічному просторі міста та й взагалі – ієрархію громадянських цінностей, коли саме публічний простір і є пріоритетом.
Наші питання стосуватимуться того, якими способами/медіями ми можемо підтримувати пам’ять у місті? Чи достатньо поставити пам’ятник-монумент-меморіал, щоб пам’ятати? Чи, може, у такий спосіб спільнота просто «делегує», перекладає «тягар пам’яті» і свою відповідальність за її збереження на цей об’єкт? Чим, в такому разі, є «відповідальність»? Як бути тоді, коли маємо справу із суперечністю у «правах на минуле», коли загострюються питання щодо того, хто вирішує, що саме заслуговує на збереження, увіковічення, а чим можна пожертвувати, чи – хто має право заявити свої права на минуле? Які сьогодні є форми збереження пам’яті, у ситуації зникнення та кардинальних змін форм культурної/ антропологічної пам’яті? І як ставитися до травми, її пере/прожиття, її вписування в публічний простір міста? Які існують проблеми й обмеження в підходах до репрезентації, в етичних моментах комеморації тих чи інших трагічних, героїчних чи просто ‘звичайних’ подій? Які існують способи уникнення чи медіації конфліктів щодо множинності пам’ятей у місті?

Тема цьогорічного воркшопу: Київ: місто для/без держави.
Відтак особливу увагу буде приділено проблемам пам’яті в Києві, її множинним зв’язкам з державним будівництвом та становленням політичної нації в умовах декомунізаційної та деколонізаційної трансформації пост-радянського часо-простору столиці колись УНР, УРСР, а сьогодні – незалежної України, та ролі ‘пам’яті’ у дискусії про майбутнє міста.
Одна з цілей нашого заходу – актуалізувати фахову дискусію та критичне осмислення питань про те, що таке пам’ять в (про) місто, які є можливості її формування саме в Києві, які проблеми в цьому процесі є ключовими зараз і які мають шанс стати такими в майбутньому.

До обговорення пропонуємо такі теми:
• Загальнонаціональний і локальний наративи пам’яті у місті: взаємовплив –взаємодія – конфлікт (?)
• Простори міста і конфлікти пам’ятей міських спільнот
• Столичний статус як фактор впливу на трансформації пам’яті
• Простори міста і способи пам’ятання в міських спільнотах, множинність пам’ятей у місті
• Місто і травма, відображення/робота з травмою у місті та її репрезентації у медіях
• Політики пам’яті і комеморації у місті: актори, форми втілення, практики, дискусії
• Творення простору міста через пригадування / забування

До участі запрошуються студент/к/и магістратури, аспірант/к/и, молоді дослідники/ці та всі ті, хто представляють різні суспільні і гуманітарні дисципліни і чиї дослідження чи професійний інтерес пов’язані з вищезгаданими темами.

Передбачається чотири панелі, чотири дискутант/к/и і один запрошений лектор.
Планується спеціальне число журналу «Місто: історія, культура, суспільство» за матеріалами конференції.
Формат – 20-хвилинна доповідь учасників/учасниць (презентації у форматі PowerPoint або Prezi англійською мовою обов’язкові, навіть якщо мовою доповіді буде українська), яка супроводжуватиметься 20-хвилинним коментарем запрошеного дискутанта/дискутантки і відкритою дискусією.

Робочі мови: українська і англійська.

Тревел-грант: Організатор/к/и розглядають можливість компенсації витрат на подорож в індивідуальному порядку

Заявка на участь:

До 15 червня 2019 року потрібно надіслати на адресу city.memory.conference@gmail.com
•CV (до трьох сторінок)
•Вашу дослідницьку пропозицію (тема і опис вашого дослідження, головні етапи, концепції, методи) (до трьох сторінок)

До 15 серпня 2019 – текст (до 10 сторінок) для попереднього ознайомлення учасниками/учасницями та дискутантами/дискутантками

Координаторки: Світлана Шліпченко, Наталія Отріщенко, Тетяна Водотика.

Партнери проекту: Місто-Історія-Культура-Суспільство (ГО і часопис), Центр Урбаністичних Студій, Центр міської історії (Львів), Фонд ім. Г. Бьолля, КНУБА, Інститут історії України НАНУ, Бібліотека ім. В. Заболотного.