Наукова конференція в Казімєжу Дольним

29.10.2017 | 23:03

25-27 жовтня 2017 р. в невеличкому польському курортному містечку Казімєж Дольни (60 км від Любліна) в мальовничій місцевості біля Вісли пройшла наукова конференція «Минуле в публічних дискурсах: нарації, візуалізації, концептуалізації». Її організували кафедри теорії історії та новітньої історії Польщі Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні й Історіографічного Товариства, що створене і діє у Польщі, але за участі й українських історіографів. У ній взяли участь провідні польські історіографи, а також історики Львівського університету – доценти Зоя Баран і Тамара Полещук, а також професор Леонід Зашкільняк. Тема конференції не була випадковою, оскільки останнім часом в багатьох країнах світу і, зокрема в сусідніх Польщі та Україні, різко зросли спроби інструментального використання історії в інтересах біжучої політики та ідеології. Це турбує фахових істориків, які з тривогою спостерігають за меандрами національної історичної політики, для якої черпають взірці з давніших часів – романтичних і консервативних. На конференції було критично обговорено методологічні аспекти сучасної історичної політики в Польщі й Україні, питання взаємодії історії із засобами масової інформації, мистецтвом і спортом., окреслено роль історика в публічній репрезентації історичних знань. Проф. Л. Зашкільняк представив доповідь про теоретичні проблеми сучасної історичної політики в Україні, акцентувавши увагу на перешкодах і труднощах, які змушують владні інституції шукати оптимальні шляхи і засоби запізнілого формування політичної нації. Доц. Т. Полещук говорила про відображення проблем історичної пам’яті в українських шкільних підручниках з історії. Доц. З Баран репрезентувала відображення історії\ на сторінках львівського сатиричного часопису міжвоєнного часу «Щутек». Учасники конференції після тривалих і гострих дискусій підтвердили суспільну небезпеку інструментального використання історії всупереч здобуткам сучасної історичної науки і підкреслили потребу активізації участі фахових істориків в суспільних дебатах з усіх історичних проблем.

Наукова конференція в Казімєжу Дольним