Соціологія кризи: суспільні відповіді на війну в Україні

21.03.2023 | 21:06

16 березня 2023 року в Інституті соціології Ягеллонського університету (Польща) відбулося засідання Краківського відділення Польського соціологічного товариства на тему «Соціологія кризи: суспільні відповіді на війну в Україні». На зустрічі із доповідями виступили польські та українські соціологи, які презентували спільні дослідження  та напрацювання в межах проєкту  «SORWAR Project. Resilience of Social Order during War in Ukraine. Ukrainian and Polish experiences», який реалізується за фінансової підтримки NAWA (Польського національного агентства з питань академічного обміну).  Керівник проєкту проф. Матеуш Блашчик (Mateusz Błaszczyk), завідувач кафедри соціології міста та села Вроцлавського університету у вступному слові вказав основні цілі проєкту та наголосив на первинних результатах, які торкнулися особливостей прийняття значного числа українських біженців, викликаних російсько-українською війною, у м. Вроцлав. Звернув увагу на проблеми, які виникали у взаємодіях державних та громадських інституцій, в реалізації волонтерських ініціатив у перші місяці війни,  а також на особливості творення нового соціального ладу, що визначив подальші місцеві ініціативи із покращення умов та розселення біженців з України. Констатував, що в межах проєкту була проведена низка соціологічних досліджень у наративній формі, що дала змогу відслідкувати тенденції у сприйняттях перших місяців війни та подальшої «енергетичної кризи» із перспективи українського та польського студенства. Це відкрило шлях дослідникам до  глибшого розуміння тих процесів, які сьогодні відбуваються в Україні та Польщі. Доповідь проф. М. Блашчика була доповнена  виступами (презентаціями) його колег, учасниками проєкту д-ром Пьотром Пеньковскі (Piotr Pieńkowski) та докторанткою Інституту соціології Вроцлавського університету Малгожатою Фелінською (Malgorzata Felińska). З українських учасників проєкту участь у зустрічі взяв завідувач кафедри соціології Львівського національного університету імені Івана Франка проф. Юрій Пачковський. Він відзначив, що кафедра соціології є партнером та безпосереднім учасником проєкту, який є свого роду продовженням співпраці українських та польських соціологів, яка виникла у перші місяці активної фази російсько-української війни. Ідеї, реалізовані у проєкті, обговорювалися активно ще перед поданням грантової пропозиції польськими колегами. Для нас є важливим те, що реалізація проєкту надає можливість гнучко реагувати на виклики війни, що відкриває  дослідникам  можливість внесення коректив  у методологію та методику дослідження, відбір цільових груп, адже сучасна соціологія потребує оперативного реагування та швидкого подання до друку результатів авторських напрацювань. Російсько-українська війна сьогодні поставила на порядок денний дослідження криз у сучасних суспільствах, що мають системний вплив на функціонування його різних сфер, адже, як ми бачимо, за останні кілька років одна криза змінила іншу, не менш руйнівну за своїми наслідками. Це ставить нові вимоги до процесів самоорганізації як владних структур, так і людських ініціатив «знизу». Важливо, щоб тут уникнути конфліктів та випрацювати ефективну стратегію кооперації та співробітництва, враховуючи інтереси обох сторін. Як сьогодні відбуваються процеси творення нових соціальних порядків, які механізми їх формують, є одним з основоположних завдань, що поставлено перед польськими та українськими соціологами-науковцями в межах проєкту «SOR-WAR Project. Resilience of Social Order during War in Ukraine. Ukrainian and Polish experiences».

За результатами виступів доповідачів  відбулося активне, широке обговорення результатів дослідницьких напрацювань серед присутніх, учасників зустрічі  (студентів, магістрантів, науковців, соціологів-практиків), які представляли Краківське відділення Польського соціологічного товариства. Висловлено загальну думку щодо актуальності реалізованих досліджень та необхідності їхньої широкої презентації не лише для польської, але й української  наукових громад.