Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе

06.12.2016 | 22:48

З нагоди Дня Збройних Сил України, який щорічно відзначають 6 грудня, медики-волонтери, а також викладачі Львівського університету, які служили у зоні проведення антитерористичної операції на сході України, зустрілися зі студентами історичного факультету.

Зустріч відбулася за участю професора кафедри соціології Віктора Сусака, доцента кафедри давньої історії України та архівознавства Олега Дудяка, медиків-волонтерів Ліди Ільків та Мирослави Савчак, а також військовослужбовця 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних Сил України Марини Кириченко.

Під час заходу безпосередні учасники антитерористичної операції розповіли студентам про те, що таке війна, які її мотиви та стратегії, а також про те як об’єктивно оцінювати військовий конфлікт на сході України. Студенти отримали унікальну можливість почути особисті історії боротьби за честь, гідність та життя усіх громадян України, за суверенітет і незалежність Української Держави та особисті переконання кожного з присутніх учасників бойових дій.

Так, медик-волонтер Ліда Ільків у своєму виступі зосередила увагу присутніх на суті поняття «байдужість». На переконання жінки, «саме байдужість мільйонів на початку подій на Майдані чорними хустинами покрила голови матерів та жінок Героїв Небесної Сотні і сьогодні це продовжується із сім’ями загиблих військових». Ліда Ільків зазначила, що «українці не мають права забувати про ту високу ціну, яку заплатили і продовжують платити військові за мир і спокій у нашій державі».

«Бурхливі події в Україні породили нове явище, яке почало стрімко розвиватися й активно працювати – волонтерський рух загальнодержавних масштабів. Таким чином українці голосно заявили про себе на увесь світ. Саме з такої братерської єдності розпочнеться нова ера людської цивілізації», – переконана Ліда Ільків.

Безпосереднім очевидцем початку окупації Кримського півострова і подальшого розвитку подій на сході України була військовослужбовець 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних Сил України Марина Кириченко. Військовослужбовець розповіла студентам про проходження стажування у штабі Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України у Севастополі саме тоді, коли Кримський півострів заполонили «зелені чоловічки». За її словами, спершу російські засланці не знали, де вони і для чого тут перебувають, адже у них забрали мобільні телефони і будь-які засоби комунікації, заборонили слухати радіо чи дивитись телевізор. Утім, згодом все стало зрозуміло.
«Коли нам заборонили виходити за межі контрольно-пропускного пункту, заблокували постачання їжі і відімкнули воду – ми усвідомили, що коїться довкола. Останнім етапом «ліквідації» українських військових стала пропозиція зі сторони тимчасового командування перейти на сторону Росії. Найбільш шокуючим було те, що 80% військових погодились. Лише 20% не зрадили Присязі», – пригадала події окупації Криму Марина Кириченко.

Військовослужбовець також розповіла про важку службу в зоні АТО на сході України і незламний дух побратимів, відзначивши, що під час бойових дій дівчина втратила багатьох близьких їй людей.

Медик-волонтер із 25-річним стажем, поетеса Мирослава Савчак коротко розповіла студентам про історію своєї родини, члени якої за тих чи інших обставин змушені були воювати.
Для самої жінки боротьба за себе, своїх дітей і Україну розпочалася у грудні 2013 року на Майдані Незалежності у Києві. З травня 2015 року Мирослава Савчак разом з донькою поїхала на Донеччину, у місто Бахмут працювати медиком-волонтером. Через деякий час зрозуміла – потрібно залишатися тут служити.

Мирослава Савчак відзначила зусилля і роботу активного місцевого волонтерського руху під назвою «Бахмут український» і додала: «Події на Майдані спровокували військовий конфлікт на сході нашої держави. Утім, якби все склалося по-іншому, хтозна, куди сьогодні зайшла б російська армія».

Також під час зустрічі Мирослава Савчак зачитала декілька власних віршів про реалії сьогодення.
Про історичні факти 1990-2013 років, які передували збройному конфлікту, а також про події на Майдані взимку 2013-2014 рр. розповів доцент кафедри давньої історії України та архівознавства Олег Дудяк. За його словами, єдине чого не врахувала російська влада, розпочинаючи агресію проти нашої держави, – це український народ і його незламна воля.

Олег Анатолійович коротко розповів студентам про свою службу у зоні проведення АТО, висловивши тверде переконання щодо перемоги над агресором. «Ми вже майже здобули перемогу. Нам варто лише «дотиснути» ворога. Усе у наших руках», – зазначив Олег Дудяк.

«Українська армія ніколи за всю свою історію не розвивалася настільки активно, інтенсивно і модерно, – зазначив у виступі професор кафедри соціології Віктор Сусак. – Сьогодні ми є свідками історичної події – створення армії за стандартами НАТО, яка здатна протистояти зовнішньому агресору».

Віктор Сусак переконаний, що від української армії залежить подальша доля всього світу. «Потрібно усвідомлювати: якщо Україна не вистоїть у боротьбі – постраждає увесь світ, адже наша держава зараз є форпостом збереження ліберальних демократичних цінностей», – зазначив Віктор Сусак.

Прес-Центр Університету