Образи історії у мистецтві та науці
Тип: На вибір студента
Кафедра: етнології
Навчальний план
Семестр | Кредити | Звітність |
7 | 3 | Залік |
Лекції
Семестр | К-сть годин | Лектор | Група(и) |
7 | 26 | доцент Тарнавський Р. Б. |
Рекомендована література
Дисципліна “Образи історії в мистецтві та науці” належить до циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки для студентів четвертого курсу спеціальності 032 «Історія та археологія» та викладається в VІІ семестрі в обсязі п’ятьох кредитів (за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).
Навчальну дисципліну розроблено таким чином, щоб на основі використання найновіших здобутків візуальної антропології (нині є одним з провідних напрямів світової гуманітаристики), навчити студентів вмінь та навиків щодо використання візуальних джерел для представлення історичних явищ, подій та персоналій, знакових явищ у науці та техніці, щоб надалі широко самостійно використовувати ці знання та навички у педагогічній діяльності, наукових дослідженнях чи використовувати їх в іншій професійній діяльності представниками різних спеціальностей. Застосування міждисциплінарних підходів дозволило поєднати історичні Пропонований курс тематично пов’язаний з іншими курсами, що читаються на історичному факультеті («Українська культура», «Історія України», «Всесвітня історія», «Візуальні образи історії (живопис, скульптура, фотографія, кінематограф)» та ін.). та мистецтвознавчі дисципліни. Залучений пласт творів візуальних мистецтв висвітлено не лише з позицій історичного джерелознавства, а й використано задля розширення світогляду студентів, формування у них естетичних та гуманістичних орієнтирів. У зв’язку з цим матеріали курсу покликані не лише ознайомити студента з теоретичною основою використання візуальних джерел для представлення історичних явищ, подій та персоналій, знакових явищ у науці та техніці, а й тенденціями трансформації цих візуальних джерел та їхньої ролі у різних сферах життя країн Європи та Північної Америки упродовж ХХ – першої чверті ХХІ ст.
Метою вивчення вибіркової дисципліни “Образи історії в мистецтві та науці” полягає у тому, щоб на основі найновіших здобутків візуальної антропології та суміжних дисциплін розширити знання студентів про візуальні джерела, історію їхнього дослідження. Залучений пласт творів художньої літератури, фото- та кіномистецтва про історичні постаті,
події, знакових явищ у науці та техніці, традиційну культуру народів представлено не лише з позицій історичного джерелознавства, а й використано задля розширення світогляду студентів, формування у них естетичних та гуманістичних орієнтирів.
Основними завданнями вивчення дисципліни “Образи історії в мистецтві та науці” є ознайомити студентів з:
- метою та шляхами візуалізації історії;
- їхньою інформативною та мнемонічною складовими;
теоретичними засадами візуалізації історії: технічні та змістові вимоги до зображень: якість, інформативність, мистецькість.
Матеріали
Основна література:
- Брюховецька Л. І. Найцікавіша історія в Європі. Екранні версії. Київ: Задруга, 2014. 496 с.
- Bourke WhiteM. Portrait of Myself. New York: Simon and Schuster, 1963. 381
- Caldwell E., Bourke-WhiteM. North of the Danube / Erskine Caldwell and. New York: The Viking Press, 1939. – 128 p. + 148 p. of plates.
Додаткова література:
- ОгієвськаІ. В. Микола Пимоненко: альбом. Київ: Мистецтво, 2013. 128 с.
- CaldwellE., Bourke-White M. You Have Seen Their Faces / foreword by Alan Trachtenberg. Third edition. Athenes: University of Georgia Press, 1995. 22 p.
- Eisenstaedt Eisenstaedt on Eisenstaedt: A Self-portrait. New York: Abbeville Press, 1985. 119 p.
- KarshY. Faces of Destiny: Portraits by Karsh. Chicago; London: Ziff-Davis Publishin, and George G. Harrap, 1946. 158
- KarshY. Portraits of Greatness. Toronto; New York: University of Toronto Press, Thomas Nelson and Sons, 1959. 208 p.
- Karsh: Beyond the Camera/ introduction and commentary by David Travis. Boston: David R. Godine Publisher, 2012. 38 p.
- MeltzerM. Dorothea Lange: A Photographer’s Life / with a foreword by Naomi Rosenblum. Syracuse, New York: Syracuse University Press, 2000. 376 p.
- Wells Silent Theater: The Art of Edward Hopper. Walter Wells, Phaidon Press, 2007. 264 p.
- Yousuf Karsh: Regarding Heroes/ selected, with an essay, by David Travis. biographical sketches by Patricia Kouba. Boston: David Godine Publisher, 2009. 190 p.
Інтернет–джерела
- http://www.loc.gov/pictures/item/94837677 – Genthe photograph collection (Library of Congress)
- https://www.google.com/culturalinstitute – Google Arts and Culture
- http://iphf.org – International Photography Hall of Fame and Museum
- https://www.npg.org.uk/collections/search/set/262/Photographs+by+Yousuf+Karsh – Photographs by Yousuf Karsh// National Portrait Gallery
- https://lis471.wordpress.com. – Photography and the Great Depression
- https://karsh.org. – Yousuf Karsh, master photographer of the 20th century