Відкриття виставки “Трипілля без меж і кордонів”

16.01.2019 | 09:32

17 січня 2019 р. о 14.00 год. Львівський історичний музей (Музей історії України, пл. Ринок, 24)

У 2018 році виповнилося 125 років з часу відкриття трипільської культури. З нагоди відзначення цієї важливої дати у січні – травні 2019 року у Львівському історичному музеї буде експонуватися виставка “Трипілля без меж і кордонів”.
Трипільська культура (VІ-ІІІ тис. до н. е.) – унікальне явище в стародавній історії України. У пору свого найвищого розвитку вона займала територію від Дністра на заході – до Середнього Придніпров’я на сході, від Полісся на півночі – до Північного Причорномор’я на півдні. Назву культурі дав знаний археолог Вікентій Хвойка, який спочатку в Києві у 1893 році, а згодом у с. Трипілля на Київщині, розпочав розкопки її перших пам’яток.
З трипільською культурою пов’язують процес творення фундаменту цивілізації на теренах України. Нагромаджені за 125 років здобутки археологів, істориків, музейників, допомагають нам у розумінні проблеми етногенезу українців та у вирішенні сучасних практичних питань духовного оновлення.
Колекція пам’яток трипільської культури у фондах Львівського історичного музею нараховує понад 6 тисяч предметів, чільне місце серед яких посідають пам’ятки із західних областей України. На виставці репрезентовано понад 100 експонатів. Відвідувачів дивуватиме майстерно розписана трипільська кераміка, антропоморфна та зооморфна пластика, знаряддя праці. Серед них – реліквії: ритуальні хлібець і посудина у вигляді упряжі волів із Кошилівців; тринокль – символ сім’ї із Незвиська; “Мадонна” із Сушківки; мідні сокири із Чернівецької області.
Пам’ятки трипільської культури із фондів Львівського історичного музею вже експонували на виставках в Україні та Польщі. Запропонований проект відрізняється від попередніх. Вперше автори подбали про те, щоб дати можливість ознайомитися з виставкою людям з вадами зору.
Спеціально підібрані артефакти – вишивка, керамічний посуд, писанки різного часу – демонструють трипільські впливи на наші традиції. Доповнює виставку колекція родинного оберегу українців – ляльок-мотанок роботи народної майстрині Марії Заблоцької.
Сподіваємося, виставка знайде відгук у серцях наших відвідувачів. Запрошуємо усіх на відкриття виставки, яке відбудеться 17 січня 2019 р. о 14 год. у приміщенні Львівського історичного музею (відділ “Музей історії України”) на пл. Ринок 24, виставкова зала, ІV поверх.
Автори виставки: Оксана Куценяк, Емілія Зарубій.
Художнє оформлення, промоція – відділ науково-освітньої роботи і промоції ЛІМ.

Опубліковано Львівський історичний музей Понеділок, 14 січня 2019 р.