Кафедра соціології є продовжувачем і носієм традицій Львівської соціологічної школи, розвиток та інституалізація якої набули особливого значення із набуттям Україною незалежності. Кафедра соціології (завідувач, д-р екон. наук, проф. А.Г. Хоронжий) була створена у Львівському університеті в 1991 р. на економічному факультеті (1991-2009), а перший випуск соціологів датований 1995 р. За час існування кафедри було захищено 2 докторські і 8 кандидатських дисертацій її працівниками та випускниками аспірантури. У структурі кафедри з 1992 по 2005 рр. діяв науковий підрозділ – лабораторія соціологічних досліджень..
Вагомим етапом розвитку соціології у Львівському національному університеті імені Івана Франка було створення у 2002 р. на історичному факультеті кафедри теорії та історії соціології (завідувач кафедри, д-р соціол. наук, проф. Н.Й. Черниш (2002-2017 рр.)). У 2006 р. за участю кафедри був утворений Центр моніторингу університету, головним завданням якого є дослідження навчального процесу у вищій школі, вивчення громадської думки студентів та академічної спільноти з різноманітних проблем функціонування університету.
У 2007 р. кафедрою було започатковано проведення Міжнародного Львівського соціологічного форуму, видання «Вісник Львівського університету. Серія соціологічна», який 2009 р. став фаховим виданням із соціології, а з 2018 р. його включено до чотирьох наукометричних баз (Index Copernicus, Ulrichsweb Global Serials Directory, Google Scholar, Наукова періодика України (Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського)). Від часу існування кафедри відбулися захисти 26 кандидатських дисертацій випускниками аспірантури.
З 1 вересня 2016 р. Вченою радою Львівського університету кафедру історії та теорії соціології перейменовано на кафедру соціології. З 1.07.2017 р. кафедру очолює д-р. соціол. наук, проф. Ю.Ф. Пачковський. Станом на 2023 р. на кафедрі працює 10 викладачів. Серед них: три професори, доктори соціологічних наук (Ю.Ф. Пачковський, Н.В. Коваліско, Н.Й. Черниш), сім кандидатів наук, доцентів (О.Б. Демків, О.Т. Калиняк, О.О. Козаченко, А.І. Кудринська, Т.Д. Лапан, Т.С. Марусяк, О.С. Химович). Кафедра готує бакалаврів за двома освітньо-професійними програмами «Прикладна соціологія» (гарант програми доц. О.Т. Калиняк) та «Бізнес-соціологія» (гарант програми проф. Ю.Ф. Пачковський) в межах спеціальності 054 «Соціологія». Забезпечує підготовку фахівців на магістерській програмі «Соціологія» (гарант програми проф. Н.В. Коваліско) та аспірантів за освітньо-науковою програмою 054 «Соціологія» (гарант програми проф. Н.Й. Черниш).
У 2016-2021 рр. при кафедрі соціології функціонувала спеціалізована вчена рада К 35.051.26 (голова ради – проф. Ю.Ф. Пачковський) з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04 «Спеціальні та галузеві соціології».
Усі навчальні курси, що викладаються кафедрою, забезпечені необхідними навчально-методичними матеріалами: кожна дисципліна (робоча навчальна програма, силабус, опис курсу) представлені на сайті кафедри в електронній версії; з багатьох предметів створено читанки-хрестоматії, а також комплекси тестових завдань. При кафедрі діє бібліотека.
Члени кафедри є авторами численних підручників та навчальних посібників, а також наукових монографій. Науково-дослідницькі інтереси кафедри сьогодні спрямовані передусім на реалізацію наукової тематики (в межах робочого часу викладача) «Творення нових соціальних порядків в умовах російсько-української війни» (2023-2025 рр.). Російська агресія консолідувала соціологічну спільноту, актуалізувала дослідницьку проблематику, пов’язану з полікризовими явищами в сучасному глобальному суспільстві. В 2022-2023 рр. кафедра долучилася в якості партнера до реалізації Інститутом соціології Вроцлавського університету (Польща) міжнародного проєкту “SOR-WAR Project. Resilience of Social Order during War in Ukraine. Ukrainian and Polish experiences”. Викладачі кафедри започаткували у березні 2022 р. спільно з колегами-соціологами із Вроцлавського університету польсько-українське електронне видання (бюлетень), в якому висвітлюються актуальні суспільні виклики сьогодення для українського суспільства, а також неодноразово знайомили міжнародну соціологічну спільноту з теоретико-прикладним осмисленням триваючої російсько-української війни на шпальтах періодичного видання «Global Dialogue».
Кафедра підтримує зв’язки з провідними як освітніми, науковими, так і дослідницькими центрами України (Інститут соціології НАН України, соціологічними факультетами Київського, Харківського університетів, соціологами Одеського, Ужгородського, Запорізького університетів). Кафедра має широкі зв’язки і виконує (-ла) низку спільних освітянських і дослідницьких проєктів із закордонними центрами університетської освіти, соціологами з Великої Британії, Канади, Польщі, США, Фінляндії, Швеції, Швейцарії та ін.
Шановні колеги!
Запрошуємо вас взяти участь у соціологічному дослідженні, яке присвячене навчанню та викладанню в умовах цифровізації та зростаючої ролі освітніх мереж. Опитування є повністю анонімним. Усі дані, отримані в межах дослідження, оброблятимуться лише в узагальненому вигляді. Будь ласка, уважно прочитайте кожне питання та оберіть відповідь, яка найточніше відповідає вашому досвіду або думці. У деяких випадках передбачено можливість вписати власний варіант відповіді.
Це опитування є анонімним https://survey.karazin.ua/index.php/996127
03.06.2025 року відбулася уже втретє в онлайн форматі Міжнародна науково-практична конференція під гаслом «Адміністрування на практиці: актуальні аспекти розвитку та міжнародної співпраці» («Administracja w praktyce – aktualne aspekty rozwoju i współpracy międzynarodowej), організаторами якої виступили кафедра соціології Львівського національного університету імені Івана Франка та факультет міжнародних відносин Державної академії прикладних наук ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі (Польща).
Відкриваючи конференцію декан історичного факультету проф. Р. Сіромський наголосив, що ми живемо у вік трансформації цифрових технологій, що пронизують усе наше суспільство...
Щиро вітаємо Оксану Степанівну Химович з присвоєнням вченого звання доцента кафедри соціології. Бажаємо реалізації усіх наукових планів та задумів і якнайшвидшої перемоги України!
20 травня 2025 року на кафедрі соціології ЛНУ імені Івана Франка відбувся конкурс есе до Всеукраїнського фестивалю науки!
Тема конкурсу – «Резильєнтність українського суспільства в умовах війни: виклики сьогодення» – стала справжнім викликом і джерелом натхнення для студентів, магістрів та аспірантів спеціальності «Соціологія». Учасники продемонстрували глибокі знання, аналітичний підхід і щиру громадянську позицію.
Що таке резильєнтність?
Резильєнтність (від англ. resilience) – це здатність до успішної адаптації в складних обставинах, що включає ментальну, емоційну та поведінкову гнучкість. Це не просто повернення до попереднього стану...