Кафедра соціології є продовжувачем і носієм традицій Львівської соціологічної школи, розвиток та інституалізація якої набули особливого значення із набуттям Україною незалежності. Кафедра соціології (завідувач, д-р екон. наук, проф. А.Г. Хоронжий) була створена у Львівському університеті в 1991 р. на економічному факультеті (1991-2009), а перший випуск соціологів датований 1995 р. За час існування кафедри було захищено 2 докторські і 8 кандидатських дисертацій її працівниками та випускниками аспірантури. У структурі кафедри з 1992 по 2005 рр. діяв науковий підрозділ – лабораторія соціологічних досліджень..
Вагомим етапом розвитку соціології у Львівському національному університеті імені Івана Франка було створення у 2002 р. на історичному факультеті кафедри теорії та історії соціології (завідувач кафедри, д-р соціол. наук, проф. Н.Й. Черниш (2002-2017 рр.)). У 2006 р. за участю кафедри був утворений Центр моніторингу університету, головним завданням якого є дослідження навчального процесу у вищій школі, вивчення громадської думки студентів та академічної спільноти з різноманітних проблем функціонування університету.
У 2007 р. кафедрою було започатковано проведення Міжнародного Львівського соціологічного форуму, видання «Вісник Львівського університету. Серія соціологічна», який 2009 р. став фаховим виданням із соціології, а з 2018 р. його включено до чотирьох наукометричних баз (Index Copernicus, Ulrichsweb Global Serials Directory, Google Scholar, Наукова періодика України (Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського)). Від часу існування кафедри відбулися захисти 26 кандидатських дисертацій випускниками аспірантури.
З 1 вересня 2016 р. Вченою радою Львівського університету кафедру історії та теорії соціології перейменовано на кафедру соціології. З 1.07.2017 р. кафедру очолює д-р. соціол. наук, проф. Ю.Ф. Пачковський. Станом на 2023 р. на кафедрі працює 10 викладачів. Серед них: три професори, доктори соціологічних наук (Ю.Ф. Пачковський, Н.В. Коваліско, Н.Й. Черниш), сім кандидатів наук, доцентів (О.Б. Демків, О.Т. Калиняк, О.О. Козаченко, А.І. Кудринська, Т.Д. Лапан, Т.С. Марусяк, О.С. Химович). Кафедра готує бакалаврів за двома освітньо-професійними програмами «Прикладна соціологія» (гарант програми доц. О.Т. Калиняк) та «Бізнес-соціологія» (гарант програми проф. Ю.Ф. Пачковський) в межах спеціальності 054 «Соціологія». Забезпечує підготовку фахівців на магістерській програмі «Соціологія» (гарант програми проф. Н.В. Коваліско) та аспірантів за освітньо-науковою програмою 054 «Соціологія» (гарант програми проф. Н.Й. Черниш).
У 2016-2021 рр. при кафедрі соціології функціонувала спеціалізована вчена рада К 35.051.26 (голова ради – проф. Ю.Ф. Пачковський) з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.04 «Спеціальні та галузеві соціології».
Усі навчальні курси, що викладаються кафедрою, забезпечені необхідними навчально-методичними матеріалами: кожна дисципліна (робоча навчальна програма, силабус, опис курсу) представлені на сайті кафедри в електронній версії; з багатьох предметів створено читанки-хрестоматії, а також комплекси тестових завдань. Кафедра має бібліотеку, укомплектовану за проєктом «Громадянська освіта» Міжнародного фонду «Відродження», яка налічує понад 1000 позицій наукової літератури соціологічного спрямування.
Члени кафедри є авторами численних підручників та навчальних посібників, а також наукових монографій. Науково-дослідницькі інтереси кафедри сьогодні спрямовані передусім на реалізацію наукової тематики (в межах робочого часу викладача) «Творення нових соціальних порядків в умовах російсько-української війни» (2023-2025 рр.). Російська агресія консолідувала соціологічну спільноту, актуалізувала дослідницьку проблематику, пов’язану з полікризовими явищами в сучасному глобальному суспільстві. В 2022-2023 рр. кафедра долучилася в якості партнера до реалізації Інститутом соціології Вроцлавського університету (Польща) міжнародного проєкту “SOR-WAR Project. Resilience of Social Order during War in Ukraine. Ukrainian and Polish experiences”. Викладачі кафедри започаткували у березні 2022 р. спільно з колегами-соціологами із Вроцлавського університету польсько-українське електронне видання (бюлетень), в якому висвітлюються актуальні суспільні виклики сьогодення для українського суспільства, а також неодноразово знайомили міжнародну соціологічну спільноту з теоретико-прикладним осмисленням триваючої російсько-української війни на шпальтах періодичного видання «Global Dialogue».
Кафедра підтримує зв’язки з провідними як освітніми, науковими, так і дослідницькими центрами України (Інститут соціології НАН України, соціологічними факультетами Київського, Харківського університетів, соціологами Одеського, Ужгородського, Запорізького університетів). Кафедра має широкі зв’язки і виконує (-ла) низку спільних освітянських і дослідницьких проєктів із закордонними центрами університетської освіти, соціологами з Великої Британії, Канади, Польщі, США, Фінляндії, Швеції, Швейцарії та ін.
Лабораторія соціологічних досліджень кафедри історії та теорії соціології історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка створена 2005 року відповідно до ухвали Ректорату та наказу ректора Львівського національного університету імені Івана Франка.
Предмет діяльності Лабораторії
Лабораторія створена відповідно до Статуту Університету з метою виконання наступних проектів науково-дослідного та педагогічного змістів:
проведення емпіричних соціологічних досліджень, які сприятимуть розбудові демократії та громадянського суспільства як у м. Львові та Львівській області, так і в Україні в цілому;
розпрацювання та запровадження в процес викладання нових соціологічних дисциплін, що ґрунтуються на використанні результатів емпіричних соціологічних досліджень, а також пов’язаних з використанням комп’ютерної техніки;
проведення спеціалізованих соціологічних науково-педагогічних досліджень;
проведення КЗЗ (контрольних зрізів знань) студентів історичного факультету (двічі на рік);
проведення лабораторних занять за допомогою комп’ютерного обладнання (навчальні дисципліни: “Соціальна статистика”, “Кількісні соціологічні дослідження”, “Якісні соціологічні дослідження”, “Інформатика для соціологів”, “Вступ до теорії імовірностей” тощо);
переведення на електронні носії інформації навчально-методичних матеріалів кафедри та занесення їх на веб-сторінку кафедри з її систематичним оновленням, забезпечення інтернет-ресурсів для виконання навчальних програм та науково-дослідних проектів кафедри;
переведення частини навчального процесу кафедри у комп’ютерний діалоговий режим за допомогою пересилання завдань на електронні адреси студентів та одержання зворотного звітування студентів про їхнє виконання;
використання дистанційного навчання із залученням українських та закордонних партнерів.
Завданням Лабораторії є також сприяння набуттю студентами спеціальності “Соціологія” навичок практичної участі у плануванні та проведенні емпіричних соціологічних досліджень. Лабораторія є базою для проведення навчальних і виробничих практик студентів цієї спеціальності.
Вісник Львівського університету. Серія соціологічна.
У Віснику публікуються наукові праці, які містять нову інформацію в галузі соціології, аналіз сучасних соціологічних теорій та результати соціологічних досліджень, проведених провідними соціологічними центрами і службами як в Україні, так і за її межами. “Вісник Львівського університету. Серія соціологічна” публікує статті з історії та теорії соціології, методології та методів соціологічних досліджень, результати соціологічних досліджень, навчально-методичні матеріали для викладачів соціології, бібліографічні огляди та рецензії, а також інформацію про наукове життя соціологічної спільноти. Для науковців, викладачів, студентів.
“Вісник Львівського університету. Серія соціологічна” включений ВАК України до переліку фахових видань з соціології, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук.
Свідоцтво про державну реєстрацію: KB № 14617-3588 P від 30.10.2008
Редакція журналу «Вісник Львівського університету. Серія соціологічна» оголошує набір статей до 1.12 2024 року.
http://publications.lnu.edu.ua/…/index.php/sociology/index
Вимоги до статей
http://publications.lnu.edu.ua/…/about/submissions…
Збірник зареєстровано в міжнародних каталогах періодичних видань та базах даних: Index Copernicus, Google Scholar, Ulrichsweb Global Serials Directory
Номери та статті з 2017 р. мають DOI від CrossRef
Засновник: Львівський національний університет імені Івана Франка.
Головний редактор: О.Б. Демків, кандидат соц. наук, доцент
Адреса редакції: Львівський національний університет імені Івана Франка, історичний факультет, вул. Університетська, 1, Львів, Україна, 79000.
Телефон: + (38) (032) 239-42-80, 093 323 70 79
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1415 від 2 жовтня 2024 року «Про затвердження рішень атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України від 2 жовтня 2024 року» науковцям Університету присвоєно вчені звання професора, доцента і старшого дослідника. Зокрема вчене звання доцента присвоєно Марусяк Тетяні Сергіївні (кафедра соціології).
Щиро вітаємо Тетяну Сергіївну з високим визнанням її наукових здобутків! Бажаємо реалізації усіх наукових планів та задумів і якнайшвидшої перемоги України!
Детальніше: https://lnu.edu.ua/naukovtsiam-universytetu-prysvoieno…/
Традиційно цікаві зустрічі чекають на соціологів: конкурс “Кращий молодий соціолог року – 2024” та Школа молодого соціолога. Дедлайн подачі однаковий – до 20 вересня 2024 року включно.Дати проведення та умови різні, ознайомитися з ними можна нижче за посиланнями:
Кращий молодий соціолог року
https://isnasu.org.ua/news/news_item.php…
Школа молодого соціологаhttps://sau.in.ua/…/shkola-molodogo-socziologa-sau…/
З 1 по 5 липня 2024 року студентка 4-го курсу історичного факультету Львівського університету Софія Чорній взяла участь в літній школі «Mobility paradigms: Human mobility and migration from ancient times to the present day», яка проходила в Університеті Бургундії (м. Діжон, Франція) за підтримки альянсу університетів “FORTHEM Alliance”. Сьогодні Софія вирішила поділитися своїми враженнями про участь у літній школі:
“Цього літа я мала чудову можливість відвідати літню школу в Університеті Бургундії, місто Діжон, Франція. Я, як майбутній соціолог, була дуже рада...
Що таке персональний бренд? Які стратегії краще використовувати для його формування та ефективної комунікації?
Доцент кафедри соціології Козаченко Ольга виступила в ролі спікера під час бізнес-хакатону “Проєкту підтримки молодих ветеранів та ВПО в Україні”, який проходив у Львові 10-13 червня.
Учасниками проєкту було 60 осіб, які мають ідею створення або розвитку власної справи.