Лабораторія соціологічних досліджень
З метою поглиблення і розширення наукових досліджень в галузі суспільних наук, розробки комплексних наукових тем з найважливіших питань навчально-виховного процесу у вузі ректоратом Львівського державного університету імені Івана Франка було прийнято рішення про створення лабораторії конкретно-соціологічних досліджень.
Лабораторія конкретно-соціологічних досліджень Львівського держуніверситету була створена на основі наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР №195 від 15 квітня 1964 року. Лабораторія була штатною (бюджетною) і знаходилася у безпосередньому підпорядкуванні ректорату університету. У серпні 1964 року був затверджений штат лабораторії.
З початку існування лабораторії основним напрямком досліджень є проблематика, пов’язана з діяльністю вищої школи. У лютому 1965 року наказом ректора університету лабораторія була переведена у розряд науково-дослідної групи. Рівно через рік, на підставі наказу ректора університету від 4 лютого 1966 року, група була знову реорганізована в науково-дослідну лабораторію з підпорядкуванням проректору з навчальної роботи. Цим же наказом основним напрямом дослідницької роботи лабораторії була визначена проблематика вищої освіти, зокрема проблеми відбору кандидатів у вузи, навчання і виховання студентів, професійної і суспільної ролі випускників вузів, ефективності методів програмованого навчання.
З початку створення лабораторії її керівником був Олесневич Л.А. У січні 1967 р. Олесневич Л.А. перейшов на роботу у Львівське відділення Інституту економіки АН УРСР, у зв’язку з чим завідування лабораторією було доручено старшому викладачу Низовому Д.Д.
У зв’язку із специфікою тематичних напрямків діяльності лабораторії її дослідження носять прикладний характер і служать головним чином для інформування керівництва університету про різні сторони життя студентського колективу у його соціологічному аспекті. На той час співробітниками лабораторії опубліковано 2 роботи, а саме:
- Низовий Д.Д., Олесневич Л.А. Анкетне дослідження ставлення студентів до навчання. – Стаття у збірнику “Соціологія на Україні”. Вид-во “Наукова думка”. – К., 1968.
- Низовий Д.Д. Вища школа як об’єкт конкретно-соціальних досліджень. – Стаття у Віснику Львівського університету, серія “Вопросы педагогики высшей школы». – Вид-во ЛДУ, Львів 1969.
Протягом 1964-1968 рр. колектив лабораторії вивчав ставлення студентів до навчання за обраною спеціальністю. Дослідженням, яке проводилось в основному методом масового анкетного опитування, було охоплено студентів усіх трьох видів навчання – денного, вечірнього і заочного. Результати дослідження були представлені у Міністерство вищої і середньої спеціальної освіти УРСР та опубліковані.
Починаючи з 1967 року тематика лабораторії включається до республіканського плану науково-дослідних робіт. У рамках проблеми «Соціологічні проблеми освіти і виховання молоді» колектив лабораторії розробляє тему «Ефективність навчально-виховного процесу в університеті», розраховану на період з 1967 по 1973 рр.
Завдання дослідження полягало у наступному: на основі вивчення однієї і тієї ж студентської популяції (починаючи з моменту її вступу в університет і закінчуючи роботою на виробництві після випуску) простежити вплив усього комплексу дидактичних та ідейно-виховних заходів, застосовуваних в університеті, на зміни структури особистості студента і формування майбутнього спеціаліста.
З 1971 року основним напрямком науково-дослідної лабораторії є соціологічні проблеми вищої школи. У межах цієї проблематики колектив лабораторії у 1971-1975 рр. виконав 2 теми, а саме:
- «Динаміка соціального складу студентів у різних вузах Львівської області» (1971-1972 рр.);
- «Деякі аспекти підготовки науково-педагогічних кадрів через аспірантуру» (1972 р.).
Результати цього дослідження висвітлені також у деяких наукових публікаціях і виступах співробітників лабораторії на конференціях у містах: Каунас, Одеса і Львів, а також використовувались викладачами і аспірантами у дисертаціях і статтях.
Дослідження соціологічних проблем праці у 1971-1975 рр. проводились у напрямку вивчення соціальних відносин у виробничих колективах промислових підприємств і розробки перспективних планів їх соціального розвитку. У рамках даної проблеми на госпрозрахунковій основі виконувались наступні теми:
- “Перспективний план соціального розвитку Рівненського заводу азотних добрив” (1971-1972 рр.).
- “Аналіз соціальних відносин у колективі Львівського м’ясокомбінату і розробка рекомендацій по їх удосконаленню” (1974-1975 рр.).
- “Аналіз соціальних відносин на виробництві і розробка рекомендацій по їх удосконаленню на Львівському заводі фрезерних верстатів” (1973 р.). Робота має прикладний характер.
- “Розробка плану соціального розвитку колективу Львівського інструментального заводу на 1976-1980 рр.” (1975-1976 рр.).
У 1976 р. питання про роботу соціологічної лабораторії було розглянуто на Раді університету; була прийнята відповідна постанова. У ній, зокрема, наголошувалось на необхідності здійснювати науково-методичне керівництво лабораторією з боку однієї з кафедр суспільних наук. З 28 жовтня 1976 р. керівництво над дослідженнями стала здійснювати кафедра філософії, яку очолила доцент Старченко Т.Я. Вона ж виступала й науковим керівником соціологічної лабораторії.
У 1978 р. завідувачем соціологічної лабораторії стала доцент кафедри філософії Черниш Н.Й. Починаючи з цього року зусилля дослідницької групи соціологів і філософів були зосереджені на двох основних напрямках:
- виконанні досліджень якості навчально-виховного процесу у вищій школі (бюджетна тематика);
- здійснення досліджень проблем управління соціальними процесами на виробництві і розробка рекомендацій по складанню перспективних планів соціального розвитку трудових колективів (госпдоговірна тематика).
Одним з перших кроків у виконанні бюджетної тематики лабораторії була розробка методики дослідження затрат часу студентів на самостійну роботу з суспільних наук. На основі цієї методики було здійснене соціологічне спостереження за самостійною роботою студентів у науковій бібліотеці університету і вироблені рекомендації стосовно оптимальних обсягів опрацювання наукової літератури. Опис цієї методики та результати дослідження були видані окремою брошурою.
Наступні соціологічні дослідження були спрямовані на вивчення ефективності суспільно-політичної практики, запровадженої у вищих навчальних закладах з метою надати студентам другий диплом у ділянці суспільно-корисної праці. У Львівському університеті студенти могли одержати диплом перекладачів, екскурсоводів, організаторів спортивних змагань, інструкторів з певних видів спорту тощо. Інша ділянка досліджень була пов’язана з третім трудовим семестром, тобто з діяльністю студентських будзагонів, працею на громадських об’єктах, на збиранні врожаю. Результати досліджень також були узагальнені і видані у низці наукових публікацій.
Враховуючи досягнуті результати, наказом Мінвузу УРСР головним напрямком бюджетних досліджень соціологічної лабораторії на п’ять років (1981-1985 рр.) було визначено вивчення одного із основних видів виховання молоді, а саме – трудового. Протягом зазначеного періоду соціологічні дослідження різних аспектів трудового виховання студентської молоді здійснювались систематично і цілеспрямовано. Так, наприклад, аналізувався стан трудової дисципліни студентів та його вплив на якість навчання; вивчалась підготовка студентської молоді до третього трудового семестру і оволодіння навичками праці будівельників; досліджувалась участь студентів у громадському житті міста та у масово-культурних заходах під час суспільно-політичної практики.
Наслідки досліджень і отримані результати, як правило, аналізувались і узагальнювались на спільних з кафедрою філософії науково-методичних семінарах. У подальшому матеріали таких обговорень слугували основою для написання наукових праць, статей, повідомлень, виступів на конференціях. Протягом 1978-1988 рр., коли завідувачем лабораторії була доцент Черниш Н.Й., було видано наступні публікації:
- Цикл статей у “Вісниках ЛДУ” (серія суспільних наук), присвячених суспільно-політичній практиці у вищих навчальних закладах.
- Статті про професійну орієнтацію у трудовому вихованні молоді, також приміщені у “Вісниках ЛДУ” зазначеного періоду.
- Тези виступів на всесоюзній науково-методичній конференції “Роль суспільно-політичної практики у підготовці висококваліфікованих спеціалістів” (Харків, 24-26 лютого 1987 р.).
- Розділи колективної монографії “Виховний процес у вищій школі: його ефективність. Соціологічний аспект”. – К.: Вища школа, 1988.
- Колективна монографія “Виховання молоді у праці”. – Львів: Вища школа, 1985.
- Колективна монографія “Молодь: віхи соціальної зрілості. Філософсько-соціологічний аналіз ”. – Львів: Вища школа, 1988.
Результати досліджень були використані і у публікаціях пізнішого періоду, а саме:
- Черниш Н.Й. Суспільна свідомість молоді. – Львів: Світ, 1990.
- Розділи колективної монографії “Вища школа на шляху оновлення”. – Львів: Світ, 1991.
Соціологічна група кафедри філософії у цей період розробляла госпдоговірну тематику, орієнтовану на соціально-економічний розвиток трудових колективів міста, підвищення соціальної активності робітничої молоді. Всього було виконано 10 госпдоговірних тем, з них 4 – по розробці планів соціально-економічного розвитку виробничих об’єднань – інструментального, “Алмазінструмент”, “Прогрес” і ЛАЗ. У ході досліджень були розроблені рекомендації по вдосконаленню організації праці та управління виробничими колективами, оплати праці, покращенню житлово-побутових умов працівників тощо.
Одержані в ході конкретно-соціологічних досліджень результати були опубліковані у наступних наукових виданнях:
- Актуальні проблеми соціального управління. – Львів: Вища школа, 1983.
- Управління якістю трудового потенціалу. – К.: Вид-во Інституту економіки АН УРСР, 1985.
Наукові звіти про виконання усіх 10 госпдоговірних тем були депоновані за відповідними номерами держреєстрації. Загальний обсяг наукових звітів становив (станом на 1988 р.) близько 37 друкованих аркушів.
До виконання госпдоговірних тем залучались на умовах оплати за сумісництвом доценти кафедри філософії: Старченко Т.Я., Онуфрів Р.І., Пустельник І.О., Кондзьолка В.В., Сеник Т.В., ряд асистентів, а також доценти кафедри політекономії: Семів Р.А., Щедра Л.І., Лащик І.П.
У 1988 році соціологічну лабораторію кафедри філософії було реорганізовано у загальноуніверситетську соціологічну лабораторію.
У 1990 р. в межах наукового обміну між Університетом Альберти (Канада) і Львівським державним університетом імені Івана Франка було реалізовано спільний науковий проект “Університетська освіта: досвід навчання і можливості праці”.
З канадської сторони в проекті взяли участь директор соціологічної лабораторії при Університеті Альберти доктор Харві Кран, співробітник цієї лабораторії, докторант Алан Лоу, а з української – завідуюча соціологічною лабораторією Львівського університету, доцент Наталія Черниш. Анкетування за тотожними питальниками було здійснено між студентами гуманітарних, природничих та спеціально-наукових факультетів обох споріднених університетів протягом зими і весни 1990 року і охопило 406 едмонтських і 444 львівських студентів другого-четвертого курсів навчання. Обробка соціологічної інформації була здійснена на комп’ютерній техніці канадської сторони і забезпечила ретельний і науково достовірний аналіз зібраного матеріалу, уможливила ряд порівнянь і зіставлень.
Автори дослідження висловили свою спільну переконаність у важливості і необхідності подальших порівняльних соціологічних досліджень. Дане дослідження було першим такого роду в історії двох країн – Канади і СРСР. Важливість таких досліджень детермінується глобальним характером молодіжних проблем, потребою кращої обізнаності з соціальними процесами у житті молоді різних країн, можливістю запозичення кращого досвіду тієї чи іншої країни у розв’язанні болючих суспільних проблем, до яких очевидно відносяться і молодіжні.
Основною тематикою конкретних соціологічних досліджень лабораторії в 90-х роках було:
- Держбюджетна тема “Виявлення факторів і критеріїв, що визначають якість підготовки спеціалістів, розвиток принципів і методів управління ними” (1987-1990 рр.).
- Держбюджетна тема “Культура міжнаціонального спілкування у середовищі студентської молоді” (1987-1989 рр.).
- Держбюджетна тема “Стан міжнаціональних відносин у м. Львові” (1989 р.)
- Держбюджетна тема “Ставлення студентів університету до виборів народних депутатів УРСР та місцевих Рад” (1989 р.)
- Держбюджетна тема “Соціологічне дослідження взаємозв’язків між професійною підготовкою майбутніх фахівців і рівнем їх національної свідомості у контексті національно-культурного відродження України” (1991-1993 рр.).
- Держбюджетна тема “Про хід реалізації” “Закону про мови” в Українській РСР у Львівському держуніверситеті” (1991 р.).
У 1992 році соціологічна лабораторія була переведена та профункціонувала на економічному факультеті у підпорядкуванні кафедри соціології до 2005 р.
Cоціологічна лабораторія спільно з кафедрою соціології брала участь у виконанні держбюджетної теми Ес-271Б “Регіональна економічна соціологія” – 1997-2001 рр. (науковий керівник проф. Хоронжий А.Г.) .
Одержані в ході конкретно-соціологічних досліджень результати були висвітлені у таких публікаціях:
- Трудова мобільність в умовах регіонального ринку праці (соціологічний аспект) //Актуальні проблеми економіки перехідного періоду. Формування ринкової економіки в Україні: Наук. зб. Вип.4. – Львів: Інтереко, 1999.
- Методичні аспекти соціологічного аналізу трудової мобільності в умовах регіонального ринку праці //Вісн. Харків. нац. н-ту ім. В.Каразіна; №462, ХНУ, 2000.
- Регіональна економічна соціологія //Вісник Харків. нац. ун-ту ім. В.Каразіна. Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи. – 2001.
За підсумками виконання бюджетної тематики було видано колективну монографію: Хоронжий А.Г., Коваліско Н.В. “Регіональна трудова мобільність” – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002.
Основу діяльності соціологічної лабораторії при кафедрі соціології у 90-х роках складає вивчення та аналіз проблем сучасного суспільства, зокрема тих, що стосуються політичної активності населення, оцінки якості освіти, сімейних цінностей та установок, значення релігії в житті людини, а також ставлення до таких нових явищ як сімейна і страхова медицина, страхування різних видів. Для вивчення цих та інших питань лабораторією здійснювалися такі напрямки науково-прикладної діяльності:
- Підготовлено і проведено експертне опитування серед учасників конференції “Становлення національної економіки України”, яка проходила у ЛДУ (жовтень 1995 р.)
- Розроблені проекти досліджень з питань “Організації місцевого самоврядування” (на прикладі адміністративних регіонів), і “Становлення та розвиток регіональної економічної соціології”, які подані на конкурс у Фонд “Відродження” і Міністерство у справах науки і технології.
- Проведено спільне дослідження з обласним центром зайнятості “Проблеми безробіття у м. Львові” і спільно організовано ярмарок вакансій (грудень 1996 р.).
- Укладено договір про спільну діяльність з громадським об’єднанням “Нова хвиля” з питань соціології політики.
- Встановлено партнерські зв’язки з газетою “Діло” з питань реалізації результатів дослідження громадської думки.
- Розроблено програму дослідження громадської думки щодо якостей мера міста. Дане соціологічне дослідження було проведено на замовлення міської мерії та фонду “Українська перспектива”(березень 1998 )
- Соціологічне дослідження “Вибори-98”. Проведено на замовлення облдержадміністрації та при її сприянні Мета дослідження – з’ясувати передвиборчі настрої та наміри громадян. Дослідження охопило всі райони Львівської області та м. Львів.
- Лабораторія співпрацює з діабетичною асоціацією “Інсула”. На замовлення цієї асоціації лабораторія організувала і провела весною 1998 року соціологічне опитування хворих на цукровий діабет, які перебували на стаціонарному лікуванні в ендокринологічному диспансері, залізничній лікарні м. Львова.
- У листопаді 1998 р. на замовлення фірми “Турист” організовано і проведено соціолого-маркетингове дослідження. У даному дослідженні вивчались потреби і ставлення споживачів до різних видів і марок товарів, ступінь задоволеності даним асортиментом товару. Крім того, оцінювалась професійна діяльність продавців, якість обслуговування.
- Дослідження профорієнтації молоді Львівської області (квітень 1999 р.) Соціологічна лабораторія спільно із Студентським товариством Львівського університету імені Івана Франка у межах проекту Центру соціально-професійної орієнтації молоді провели соціологічне дослідження, метою якого було визначення рівня і причин зацікавлення випускників шкіл в отриманні вищої освіти та вивчення і аналіз їхніх поглядів на проблеми, пов’язані зі вступом до ВУЗу, шляхів їх подолання, а також визначення джерел інформації про ВУЗи і методи їх вдосконалення, визначення найперспективніших для молоді факультетів та спеціальностей.
- Соціологічне дослідження питань страхування в Україні (червень 1999 р.). Дослідники ставили завданням з’ясувати, яким видам страхування надають перевагу респонденти, яку суму люди готові сплачувати за страховий поліс, яким є ставлення до пенсійного страхування, а також, якій страховій компанії довірили б страхування своєї пенсії. Дослідження проводилось методом анкетного опитування.
- Соціологічне дослідження проблем сім’ї (червень 1999 р.) Співробітниками лабораторії вивчались найбільш актуальні питання різних сфер життєдіяльності сім’ї. У даному дослідженні автори прагнули з’ясувати основні причини конфліктів у сім’ях, участь кожного із подружжя у домашній роботі, а також вивчалися рівень культурного життя сім’ї та погляди подружжя на основні сімейні цінності.
- “Молодь і негативні явища в суспільстві” (травень 2000 р.) Велика частка досліджень лабораторії припадає на вивчення проблем молоді. Основним завданням цього дослідження було з’ясування ставлення молоді до проявів девіації в суспільстві. Об’єктом даного дослідження виступала учнівська молодь міста Львова.
- “Молодь і проблема кривдження в сім’ї та суспільстві” (травень 2000 р.) Реалізовано спільно з благодійною організацією “Регіональний центр соціальної адаптації”, Національним Карітас України та Асоціацією практикуючих психологів Львівської області. Метою даного дослідження було визначення основних причин і факторів, що породжують кривдження серед дітей і молоді в сучасному українському суспільстві, відслідкування місця та ролі сім’ї у запобіганні будь-яких проявів насильства і нехтування основними правами дитини. Об’єктом дослідження виступила учнівська молодь 10-11 класів м. Львова. У якості методу дослідження в обох випадках було використано анкетне опитування.
З жовтня 2000 року по 2005 рік завідувачем соціологічною лабораторією при кафедрі соціології стала доцент, кандидат соціологічних наук Коваліско Н.В.
Соціологічна лабораторія співпрацює з соціологами, політологами та іншими дослідниками соціальних процесів в різних регіонах України.
При проведенні прикладних досліджень соціологічна лабораторія співпрацює з:
- Східноукраїнським Фондом соціальних досліджень, керівник – Бакіров В.С. (м.Харків);
- Соціологічним факультетом Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна, керівник – Ніколаєвський В.М.;
- Центром соціологічних і політичних досліджень та технологій “СОЦІОПОЛІС”, керівник – Полторак В.А. (м.Дніпропетровськ);
- Маркетинговою соціологічною службою “Соціомаркет”, керівник – Гришай Р.Є. (м.Дніпротеровськ);
- Центром соціальних експертиз і прогнозів Інституту соціології НАН України, керівник – Саєнко Ю. (м.Київ);
- Українським Інститутом соціальних досліджень, керівник – Яременко О. (м.Київ);
- Центром “Соціальний моніторинг”, керівник – Балакірєва О. (м.Київ);
- Харківською незалежною Асоціацією “Журналістська ініціатива”, керівник – Солдатенко А. (м.Харків).
Основні проекти і напрямки дослідження соціологічної лабораторії:
- Оптимізація механізмів функціонування ринку праці в сучасній Україні (1999 р., Харків-Львів).
- Щоквартальний моніторинг громадської думки “Соціально-політична ситуація в Україні” у Львівській області та щоквартальні експертні опитування суспільно-політичної проблематики спільно з Центром соціологічних та політичних досліджень “СОЦІОПОЛІС” (з 1998 р.).
- Маркетингові дослідження у Львівській області спільно з соціологічною службою “Соціомаркет” (аналіз поведінки споживачів на ринку продовольчих і непродовольчих товарів) (з 2000 р.).
- Вивчення соціальних проблем і політичних настроїв населення України – 2000, спільно з Східноукраїнським Фондом соціальних досліджень. Соціологічна лабораторія брала участь в організації польових досліджень у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській, Волинській та Рівненській областях (грудень 2000 р.).
- Вивчення соціально-економічних проблем ринку праці в регіоні (березень 2001 р.).
- Проект “Українські вчені за кордоном: наукові досягнення, перспективи співпраці та повернення” спільно з Центром соціальних експертиз і прогнозів Інституту соціології НАН України (травень 2001 р.).
- Проект “Забезпечення прав дітей і підлітків на свободу від паління” спільно з Благодійним Фондом “Інститут споживача”, “Українською асоціацією споживачів” при фінансовій підтримці АТ “Філіп Морріс Україна” (два етапи – вересень, грудень 2001 р.).
- Проект “Якість соціологічної освіти у вищій школі України” спільно з соціологічним факультетом Харківського університету імені В.Н.Каразіна в межах Мегапроекту Міжнародного Фонду “Відродження” – “Вища освіта: лідерство для прогресу” (листопад-грудень 2001 р.).
- Міжнародний Проект “LLH – Living conditions, Lifestyles and Health” – “Умови життя, спосіб життя та здоров’я” (2000-2003 рр., грант Copernicus), реалізується спільно з Східноукраїнським Фондом соціальних досліджень (перший етап – грудень 2001 р.).
- “Якість навчального процесу” на економічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка (грудень 2001 р.).
- Розробка програм та проведення моніторингових соціологічних опитувань “Вибори-2002” (лютий-березень 2002 р.).
- Проект “Омнібус: березень, червень 2002 р.” спільно з Українським Інститутом соціальних досліджень та Центром “Соціальний моніторинг” (вивчення ставлення громадян м.Львова та Львівської області до деяких гострих соціальних проблем нашого суспільства, а також стосовно рівня споживання окремих груп товарів).
- Проведення у м.Львові та Львівській області exit–poll за ініціативою Всеукраїнського громадського моніторингового комітету, Фонду “Демократичні ініціативи” разом з провідними соціологічними центрами – СОЦИС, Київським міжнародним інститутом соціології та Центром “Соціальний моніторинг” (31 березня 2002 р.).
- Вивчення ставлення громадян м.Львова та Львівської області до проблем йододефіцитних захворювань та їх профілактики. Соціологічне опитування “Ваша думка: квітень 2002 р.” спільно з Українським інститутом соціальних досліджень за підтримки Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (UNICEF) та проведення експертного опитування на Дрогобицькому солевиварювальному заводі (квітень, травень 2002 р.).
- Соціологічне дослідження спільно з Харківською незалежною Асоціацією “Журналістська ініціатива” (червень 2002 р.). Дослідження є складовою програми, спрямованої на підвищення професійності журналістів, авторитету професії, розуміння сутності інформаційної діяльності. Проект фінансувався Посольством Великої Британії в Україні.
- Соціологічне опитування “Молодь України: червень 2002 р.” спільно з Українським інститутом соціальних досліджень та Центром “Соціальний моніторинг” (м. Київ) (з’ясування ставлення молодих громадян до деяких соціальних і політичних проблем нашого суспільства, культурних цінностей молоді, поширеності шкідливих звичок; а також вивчення їхніх оцінок щодо ситуації, яка склалася в Україні).
- Соціологічне дослідження “Студент: про себе, про життя, про професію” (вересень 2002 р.) спільно з кафедрою соціології соціологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.
Окрім прикладних соціологічних досліджень одним з основних завдань соціологічної лабораторії на той час було забезпечення навчальної, виробничої та переддипломної практики студентів усіх курсів спеціальності “Соціологія”.
З лютого 2005 р. у структурі кафедри історії та теорії соціології історичного факультету починає функціонувати науковий підрозділ – лабораторія соціологічних досліджень (наказ ректора Львівського національного університету № 266 від 4 лютого 2005 р.), на який покладено функції проведення емпіричних досліджень з наступним запровадженням їхніх результатів і баз даних до навчального процесу, участь у проведенні моніторингів якості процесу викладання та навчання студентів в університеті, наповнення змістом веб-сторінки кафедри в частині інформування про науково-дослідну діяльність кафедри, участь у вдосконаленні дистанційного навчання із залученням українських та закордонних партнерів. З 2010 р. лабораторія виступає організатором і виконавцем проекту з запровадження щорічних омнібусів кафедри з метою накопичення соціологічної інформації для написання кваліфікаційних робіт бакалаврів, дипломних випускних робіт студентів магістерської програми та програми підготовки спеціалістів, а також аспірантів та молодих викладачів кафедри.
У науково–дослідній роботі головна увага викладачів та аспірантів кафедри на той час зосереджена на питаннях соціокультурних вимірів сучасного українського суспільства в контексті глобалізаційних процесів, в тому числі на конструюванні індивідуальних, групових та соцієтальної ідентичностей, дослідженні суспільних лояльностей та інституціональному розвитку українського соціуму. Ця проблематика сформована в рамках виконання довгострокового трендового міжнародного проекту за участю науковців з України (співкерівники проекту – проф. Грицак Я.Й., проф. Черниш Н.Й., доц. Сусак В.І., учасниця проекту доц. Середа В.В.), США (співкерівники – професор Мічиганського університету М. Кеннеді, доктор соціальної психології Інституту соціальних досліджень О. Маланчук, керівник Центру Східноєвропейських та Російських студій проф. Б. Андерсон, працівник Центру доктор М. Остафін), Канади, Швеції, Польщі. Його реалізація передбачала спочатку здійснення порівняльного аналізу процесів ідентифікації та формування суспільних лояльностей мешканців Львова і Донецька як центрів західного і східного регіонів України (1994-2004), а згодом, з 2010 р., – аналогічних процесів у п’яти великих містах України (Львові, Києві, Херсоні, Житомирі, Донецьку) з додатковим проведенням загальноукраїнського омнібусу стосовно формування ідентичностей в усіх областях України та АР Крим. Найвагоміші результати здійснюваного міжнародного проекту знаходили своє застосування у таких напрямках:
– у вдосконаленні навчально-виховного процесу шляхом запровадження отриманих результатів у викладання переважної більшості нормативних і вибіркових навчальних дисциплін;
– у створенні та оприлюдненні підручників, посібників, інших методичних матеріалів (зокрема, методичних рекомендацій з написанні і оформлення кваліфікаційних курсових і дипломних робіт із залученням матеріалів дослідження та порадами щодо якісного аналізу баз даних);
– у формуванні тематики кандидатських дисертацій аспірантів і пошукувачів кафедри;
– у студентській науковій роботі із залученням студентів старших курсів до опрацювання й вторинного аналізу баз даних з подальшим використанням при написанні кваліфікаційних курсових і дипломних робіт;
– у наукових публікаціях викладачів, аспірантів, пошукувачів та студентів кафедри (насамперед у колективних та індивідуальних монографіях, збірках наукових праць, публікаціях матеріалів наукових конференцій, у фахових виданнях з соціології).
Крім зазначеної наукової проблематики, на кафедрі розробляються нові напрямки наукових досліджень відповідно до професійних інтересів і зацікавлень викладачів. Проф. Коваліско Н.В. разом із доц. Кудринською А.І. започаткували на кафедрі поглиблений науковий пошук в галузі економічної соціології, соціології праці та управління. Предметом їхнього наукового аналізу виступають соціальна стратифікація, нові стратифікаційні порядки, соціальна нерівність у сучасному українському суспільстві, – тобто теми, які мають відчутний резонанс у сучасному українському суспільстві.
Доц. Сусак В.І. як керівник соціологічної лабораторії кафедри (на громадських засадах) з 2010 р. запровадив проведення щорічних омнібусів для викладачів і аспірантів (1 семестр) та студентів старших курсів (2 семестр навчального року). Вони передбачають здійснення кількісних досліджень серед населення Львівської області, міста Львова та студентів вищих навчальних закладів Львівщини, матеріали яких згодом лягають в основу розробки та вдосконалення викладання навчальних дисциплін, написання кандидатських і підготовку докторських дисертацій, кваліфікаційних робіт бакалаврів, спеціалістів і магістрів.
Головним осередком оприлюднення наукових здобутків викладачів, аспірантів і студентів кафедри є фахове періодичне видання «Вісник Львівського університету. Серія соціологічна», переважну більшість наукових повідомлень якого становлять статті тих, хто працює і вчиться на кафедрі.
Специфіку наукових уподобань викладачів, аспірантів, студентів кафедри втілюють щорічні Міжнародні Львівські соціологічні Форуми, які спільно організують і проводять кафедра та Львівське регіональне відділення Соціологічної асоціації України. Перший Форум відбувся у 2007 р. і з того часу щороку відбуваються нові конференції такого ґатунку, в назвах і змісті яких розкриваються особливості становлення львівської соціологічної наукової школи. Доповненням до «Вісника» і додатковою можливістю публікування наслідків наукових досліджень для викладачів кафедри були дві збірки наукових праць за підсумками проведення Форумів.
Соціологічна лабораторія функціонує з метою виконання наступних проектів науково-дослідного та педагогічного змістів:
- проведення емпіричних соціологічних досліджень як у м. Львові та Львівській області, так і в Україні в цілому;
- розпрацювання та запровадження в процес викладання нових соціологічних дисциплін, що ґрунтуються на використанні результатів емпіричних соціологічних досліджень;
- проведення спеціалізованих соціологічних науково-педагогічних досліджень;
- проведення лабораторних занять за допомогою комп’ютерного обладнання (навчальні дисципліни: “Соціальна статистика”, “Кількісні соціологічні дослідження”, “Якісні соціологічні дослідження”, “Інформатика для соціологів” тощо).
- проведення КЗЗ (контрольних зрізів знань) студентів історичного факультету (двічі на рік), до 2019 року.
Науково-дослідницькі інтереси кафедри сьогодні спрямовані передусім на реалізацію наукової тематики (в межах робочого часу викладача) «Творення нових соціальних порядків в умовах російсько-української війни» (2023-2025 рр.). Російська агресія консолідувала соціологічну спільноту, актуалізувала дослідницьку проблематику, пов’язану з полікризовими явищами в сучасному глобальному суспільстві. В 2022-2023 рр. кафедра долучилася в якості партнера до реалізації Інститутом соціології Вроцлавського університету (Польща) міжнародного проєкту “SOR-WAR Project. Resilience of Social Order during War in Ukraine. Ukrainian and Polish experiences”. Викладачі кафедри започаткували у березні 2022 р. спільно з колегами-соціологами із Вроцлавського університету польсько-українське електронне видання (бюлетень), в якому висвітлюються актуальні суспільні виклики сьогодення для українського суспільства, а також неодноразово знайомили міжнародну соціологічну спільноту з теоретико-прикладним осмисленням триваючої російсько-української війни на шпальтах періодичного видання «Global Dialogue».
У січні-травні 2023 р. в рамках спільного українсько-польського проекту «Гендерні аспекти внутрішніх та зовнішніх міграційних процесів внаслідок російсько-української війни» було проведено 12 інтерв’ю з ВПО у Львові та 12 інтерв’ю у Вроцлаві. Об’єктом дослідження є переселенці (ВПО) в Україні та біженці з України. Оскільки серед тих, хто тікає від війни, переважають жінки, варто вивчити їхню точку зору на конфлікт і наслідки, що впливають на них. Інтерв’ю дадуть змогу зрозуміти, як жінки переживають і надають значення втраті свого попереднього життя, які потреби та очікування це породжує.
Реалізація проекту мала теоретичний та прикладний ефекти і дасть можливість:
– визначити перебіг, наслідки та потреби, що виникають у зв’язку з фемінізацією міграції біженців з України;
– визначити ключові спільні риси/ відмінності та порівняти чотири типи міграції біженців (внутрішня міграція – до Львова; внутрішня міграція на першому етапі, а потім рішення мігрувати за кордон; міграція за кордон; міграція за кордон, а потім рішення повернутися в Україну, але не на попереднє місце проживання);
– розробити рекомендації на основі накопичення знань про фемінізованих біженців та порівняння їх різних географічних варіантів;
– розширити можливості самих жінок-біженок у процесі розробки рекомендацій для установ та організацій, які надають допомогу жінкам-біженкам, шляхом надання їм можливості висловитися через інтерв’ю та подальше обговорення розробленого документу.
Дослідження проводилося у Вроцлаві та Львові, двох важливих пунктах призначення для українських жінок-біженців.
Одним з ключових завдань Лабораторії є також сприяння набуттю студентами спеціальності “Соціологія” навичок практичної участі у плануванні та проведенні емпіричних соціологічних досліджень. Лабораторія є базою для проведення навчальних і виробничих практик студентів цієї спеціальності.
Вісник Львівського університету. Серія соціологічна.
https://publications.lnu.edu.ua/bulletins/index.php/sociology
Рік заснування: 2007.
Періодичність: 1-2 рази на рік.
У Віснику публікуються наукові праці, які містять нову інформацію в галузі соціології, аналіз сучасних соціологічних теорій та результати соціологічних досліджень, проведених провідними соціологічними центрами і службами як в Україні, так і за її межами. “Вісник Львівського університету. Серія соціологічна” публікує статті з історії та теорії соціології, методології та методів соціологічних досліджень, результати соціологічних досліджень, навчально-методичні матеріали для викладачів соціології, бібліографічні огляди та рецензії, а також інформацію про наукове життя соціологічної спільноти. Для науковців, викладачів, студентів.
“Вісник Львівського університету. Серія соціологічна” включений ВАК України до переліку фахових видань з соціології, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук.
Свідоцтво про державну реєстрацію: KB № 14617-3588 P від 30.10.2008